Czarno biały reportaż od A do Z

A&M

CZARNO BIAŁY REPORTAŻ
_________________________________

Dlaczego wybrać czarno-biały reportaż ślubny? Nie chcę przekonywać do zdjęć w odcieniach czerni i bieli, ale chcę otworzyć oczy na to, co dzieje się wokół. To może zmienić spojrzenie na kolorowe zdjęcia i uświadomić, że świat otwiera się dopiero wtedy.

Dlaczego zdecydowałem się na czarno-białe ujęcia w reportażu ślubnym? Widzę, że takie fotografie oddziałują inaczej. Kolory nie wpływają tak mocno na odbiór. Emocje dominują na czarno-białych zdjęciach. Każda emocja - smutek, nostalgia, radość czy wzruszenie - jest podkreślona. Czarń i biel uwydatniają to, co najważniejsze w ludzkim wyrazie - uczucia, emocje, głębię spojrzenia. To dlatego często portrety robione są w wersji czarno-białej.

Czarno-białe zdjęcia są bardziej klarowne. Oglądający ma większą szansę zrozumieć wydarzenia, uchwycić spojrzenia, gesty, uśmiech, który mówi więcej niż słowa. Kolor czasem rozprasza. Dodaje barw, ale czasem zabiera głębię.

CZARNO BIAŁY REPORTAŻ - TO TAKIE PROSTE
_________________________________

Czy czarno-białe zdjęcia ślubne to coś prostego? Ktoś może powiedzieć, że wystarczy kliknąć opcję B&W w programie do obróbki zdjęć i od razu zdjęcie staje się czarno-białe. Ale to ma w sobie pewną filozofię. To dwa uniwersalne kolory, ale nie zawsze pasują do wszystkiego. Czasem kolor działa lepiej. Fotograf powinien czuć, kiedy zdjęcie będzie lepiej wyglądało w B&W. Tak było w tym przypadku. Już na początku skonfigurowałem aparat i podgląd na czarno-biały, skupiając się wyłącznie na tym sposobie widzenia.

Rozumiem, że cały reportaż w BW to ryzyko. Czarń i biel na zdjęciach niektórym kojarzą się z czymś smutnym. Ale to błędne przekonanie. Powinniśmy spojrzeć głębiej, bo te kolory wydobędą to, co najważniejsze - emocje.

Ośmieliłem się na czarno-biały reportaż i nie żałuję. Jestem zadowolony z efektów. To potwierdziło moje przekonania. Wiem, że w przyszłym roku też podejmę się podobnego zadania - cały reportaż tylko w B&W!

REPORTAŻ B&W - JAK DO TEGO DOSZŁO?
_________________________________

Reportaż ślubny 'od A do Z' w czerni i bieli to koncepcja, która towarzyszyła mi od dawna. Z czarno-białymi ujęciami nie miałem problemu, ale z pełnym reportażem tak. Dlaczego więc powstał reportaż oparty wyłącznie na kadrach w czerni i bieli? To było dość zaskakujące...

Gdy pojawił się pomysł na cały reportaż w czerni i bieli, wiedziałem, że para, która zdecyduje się na to, także kocha fotografię w tych kolorach. Jest to trudne ponieważ kojarzymy te barwy ze smutkiem, nie z radością. Dlatego też zdecydowałem się na taki reportaż, będąc drugim fotografem. To dało mi swobodę działania, inną perspektywę, pracę z różnymi ustawieniami, wysokim ISO czy kierowaniem lampy błyskowej w inny sposób.

Napisałem do Gabki z pomysłem i szybko otrzymałem odpowiedź: 'Kamil, zaklepuj termin - robisz full repo w BW'. Tak więc mogę teraz pokazać wam fragment tego, co powstało.


Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z tego reportażu, nie tylko w czerni i bieli, zapraszam do Gabki!
Jeśli zaś jesteś fanem fotografii czarno-białej i chcesz, aby twój ślub był uwieczniony w tych barwach, śmiało PISZ!
Jestem tutaj dla ciebie!

You may also like

Back to Top